Tipspromenader
med bingo
i Långaredsbygden
Hösten 2021


SEPTEMBER:
26Båthuset (Roanta), Kvarnabo sjöväg Resultat
 
OKTOBER:
3Församlingshemmet i Kvarnabo, Gamla Kvarnabovägen 30 Resultat
10Equmeniakyrkan i Vänga, Vängavägen 53 Resultat
17Skolan i Långared, Långaredsvägen 93 Resultat
24Equmeniakyrkan i Loo, Loo 400 Resultat
31Småbåtshamnen i Hällnäs, Hällnäsvägen 49

Start mellan
kl 12.30 och 14.00


Två slumpmässigt dragna etappriser bland
samtliga startande, oberoende av antal rätt,
lottas ut efter varje promenad.
Dessutom läggs de fyra bästa omgångarna per person
samman för prisutdelning efter avslutade tipspromenader.
Man kan dessutom vinna på bingokupongerna.


Alla är hjärtligt välkomna till stärkande
tipspromenader i höstfager natur


Kvarnabo Byalag - Långareds Intresseförening
Loo Intresseförening - Equmenia Långaredsbygden
Långareds Hembygdsförening - Kvarnabo Kyrkbåtsförening


Bueno Taco logo Välkommen till Bueno Taco!
Mexican fastfood i Alingsås
Stationsgatan 30
Telefon 0708-920 300

buenotaco.se


Resultat från Kvarnabo 26 september:
1)1 Bertil
2)1 Anna Lind
3)2 Skytte
4)X Italien
5)2 Gill
6)2 Läran om blodsjukdomar
7)X Päron
8)1 Halland
9)X Kolja
10)X 2007
11)X 11 mars 2020
12)2 Abborre
Skiljefrågan: 124 skruvar
Bästa resultat 12 rätt: Kjell Johansson och Håkan Reiderstedt
Etappvinnare: Inga Johansson och Joel Wängberg


Resultat från Kvarnabo 3 oktober:
1)X 1634,1734,1834
2)1 The Visitors
3)X Linda Haglund, Björn Borg, Stefan "Lill-Lövis" Johansson
4)1 2,54 cm
5)X 2004
6)X 11 mars 2020
7)2 Den är rå
8)X Liv Strömqvist
9)X Orkan
10)X 1500-talet
11)1 Bär
12)1 Bok
Skiljefrågan: 412 gram
Bästa resultat 11 rätt: Lotta Bank och Håkan Reiderstedt
Etappvinnare: Marina Thorén och Gabriel Thorén


Resultat från Vänga 10 oktober:
1)X Grötens dag
2)1 Sörbäcken
3)2 Kalle Moraeus
4)X Trosa
5)2 Charlie Watts
6)X Kamala
7)2 Elbil
8)1 Antens station
9)2 Övre Husargatan
10)1 Ladonien
11)1 Mästarens Mästare
12)X Brummelisa
Skiljefrågan: 6 000 mil
Bästa resultat 11 rätt: Berit Larsson, Tobias Mökander, Sara Mökander, Peter Sörstedt, Mats Gustafsson, Håkan Reiderstedt och Lotta Bank
Etappvinnare: Putte Alm och Anita Andersson
Trimbingovinnare: Dan-Olof Wängberg, Tage Pettersson och Gabriel Thorén


Resultat från Långared 17 oktober:
1)2 1931
2)1 Simon Pettersson
3)X Trädfällning
4)X Blå
5)X Pink
6)X Stensopp
7)1 Per Malte Lennart Jonsson
8)1 Magdalena Andersson
9)2 En hundras
10)2 Läran om blodsjukdomar
11)X Suezkanalen
12)X Cognac
Skiljefrågan: 1 196 gram
Bästa resultat 12 rätt: Mattias Andreasson, Emanuel Björling, Agneta Wängberg, Johanna Björling, Lotta Bank, Ove Glans, Ingemar Thorén, Daniel Thorén och Mats Gustafsson
Etappvinnare: Åsa Lundgren och Susanna Nerell


Resultat från Loo 20 oktober:
1)X Oscar II är den senaste kungen i Sverige som krönts
2)2 Ungern har Forinter som valuta
3)X En enkrona är 19.5 mm i diameter
4)2 2018 var senaste året Tre Kronor vann ishockey-VM
5)1 Rubinbröllop firas efter 40 år
6)X Slottet Tre Kronor började brinna 7 maj 1697
7)2 Kronbloms fru heter Malin
8)1 Sannolikhetsläran ger att 9 elever får tre kronor och två klave
9)2 Vuxna människor har 32 tänder
10)2 Prinsessan Aurora är Törnrosa
11)2 Görel Cronas rollfigur hette Ylva
12)2 Liechtensteins huvudstad heter Vaduz
Skiljefrågan: 95 kronor och 45 öre
Bästa resultat 10 rätt: Fredrik Thorén, Ingemar Thorén, Berit Larsson, Marina Thorén, Niklas Brunnegård och Daniel Thorén
Etappvinnare: Henrik Jarnelid och Sofia Welin
Trimbingovinnare: Harry Lidvall